by institution

Aberdeen

Alison Brown (anthropology)

Aberystwyth

Martin Padget (literature)

Ashmolean

Giovanna Vitelli (Archaeology)

Birkbeck

Kathleen Birrell (PG – law)

Sharon Wheeler (art and artefacts)

British Library

Lara Cain-Gray  (now Queensland)

Carole Holden

British Museum

Max Carocci  (anthropology)

Cambridge

Kayla Kingdon-Bebb (PG – Land Economy)

Christ Church, Canterbury

Mandy Cooper (literature)

Sam Hitchmough (history)

Jacky Moore (PG – history)

Dundee

Sigrid Clerk (PG – history)

Tommy Sweeny (PG – history)

Matthew Ward (history)

David Watson (PG – history)

Durham

Reetta Humalajoki (PG – history)

Rachel Lister (literature)

Frances Teehan (PG)

Gabriella Treglia (history)

Edinburgh

John Harries (social anthropology)

Michelle Keown (literature, Maori)

Tracey Kerr (PG – Transatlantic Studies)

Faith Pullin (literature)

Essex

Liz Cassell (PG – sociology)

Susan Forsyth (literature/history)

Colin Samson (sociology)

Georgia Stebbings (PG – sociology)

Geneva

Deborah Madsen (literature)

Glasgow

Felicity Donohoe (PG – history)

Nadine Robinson (PG – film)

Goldsmiths

Helen Carr (literature)

Padraig Kirwan (literature)

Sarah Martin (graduate– literature)

Robin White (PG – literature)

Hertfordshire

Rowland Hughes (literature)

Hull

Joy Porter (Indigenous Studies)

Kent

Karen Jones (history)

Maureen Speller (PG literature)

David Stirrup (literature)

John Wills (history)

Kings

Susan Castillo (literature)

James Mackay (literature – now European University, Cyprus)

Christina Matteotti (PG – literature)

Alison Stanley (PG – literature)

Linda Toocaram (PG – lit)

Lancaster

Saskia Vermeylen (property law)

Leeds

Sarah Herrington-Shaner (PG – literature)

Mick Gidley (literature, photography, art)

Ruth Mackay (literature)

Stuart Murray (lit/film, Maori)

Roy Todd (Sociology and Social Policy)

Leeds Met

Suzanne Owen (religious studies)

Leicester

Katy Garfitt (museum studies)

Loughborough

Andrew Dix (literature)

Melbourne

Claudia Haaka (history)

National Maritime Museum

Claire Warrior (anthropology)

Newcastle

John Beck (literature)

Allan Kristensen (PG – literature)

Bryony Slater (PG – fine art, culture)

Thomas Snell (literature / French Studies)

Nottingham

Rebecca Lindsay (PG – Am/Can Studies)

David Murray (literature)

Nottingham Trent

Tim Fulford (literature)

Oxford Brookes

Joy Hendry (anthropology)

Pitt Rivers Museum, Oxford

Laura Peers (anthropology, history)

Plymouth

Kathryn Napier Gray (literature)

Lin Holdridge (art)

Stephanie Pratt (art history)

Portsmouth

Maggie Bowers (literature)

Queen Mary

Estelle Castro (Indigenous Studies)

Royal Holloway

Genner Llanes Ortiz (anthropology)

SOAS

Itesh Sachdev (linguistics)

Stirling

Gemma Robinson (literature, Caribbean)

Sunderland

Sally Carpentier (PG – literature)

Swansea

Brian de Ruiter (PG – film)

UEA

Jacqueline Fear-Segal (history)

Rebecca Tillett (literature)

Geoff Plank (history)

Horacio Almanza-Alcade (soc anthropology)

Catherine Barter (PG – literature)

Matt Bentley (PG – history)

Gareth Clayton (graduate– Am Studies)

Mark Fryers (UG– Am Studies and film)                      

Drew Lyness (graduate – Am Studies)

Warwick

H J Chen (PG – literature)

Helen Dennis (literature)

Rossitza Ivanova (literature)

Nick Monk (literature)

Paul Whitehouse (PG – literature)

Winchester

Christina Welch (religious studies)

Worcester

Ruth Stacey (PG – literature)

Jill Terry (literature)

York

Sharon Holm (literature)

Independent

Anne Marie Boyle (art history)

Gordon Brotherston (ex-Stanford – literature)

Graeme Finnie (literature and film)

Rebecca Horton (geography (Muskogee Creek))

Roger King (independent scholar)

Annie Kirby (literature)

Michael Mellor (literature)

Anjhela Michielsen (independent scholar)

Helen Tweed (independent art specialist)

Shamoon Zamir (literature)